ថ្ងៃអង្គារ៍ ទី១៧ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០៥០
លោក កែវ ផាន មេគយច្រកទ្វារព្រំដែនអន្តរជាតិភ្នំដិន ស្រុកគីរីវង់ ខេត្តតាកែវ ពង្រាយមន្រ្តីគយនិងជនសុីវិលគ្រប់ច្រកល្ហកដើរប្រមូលលុយពីក្រុមឈ្មួញ​តូច ធំ ដឹក​ជញ្ជូនទំនិញ​គេចពន្ធ. ទំនិញបង់ពន្ធមិនគ្រប់និងទំនិញខុសច្បាប់ចេញពី​ប្រទេសវៀតណាម ចូលមកប្រទេសខ្មែរ យ៉ាងគំហ៊ុក.!
Tue,21 October 2025 (Time 12:15 PM)
ដោយ ៖ vojhotnews (ចំនួនអ្នកអាន: 215នាក់)
ខេត្តតាកែវ ៖ ប្រភព​ពី​ក្រុម​អាជីវករ​តូចតាចរកសុីដឹកជញ្ជូនទំនិញចេញពី​ប្រទេសវៀតណាម តាមច្រកទ្វារព្រំដែនអន្តរជាតិភ្នំដិន ស្រុកគីរីវង់ បានអោយដឹងថា លោក កែវ ផាន ប្រធានគយច្រកទ្វារ​ព្រំដែន​អន្តរជាតិ​ភ្នំ​ដិន ស្រុកគិរីវង់ ខេត្តតាកែវ ទើបឡើងកាន់តំណែងថ្មី កំពុង​ត្រូវប៉ាន់និងទំនិញគេចពន្ធ.ទំនិញបង់ពន្ធមិនគ្រប់និងទំនិញខុសច្បាប់និងទំនិញខូចគុណភាពដែលឈ្មួញដឹកចេញពីប្រទេសវៀតណាម ចូលមកប្រទេសខ្មែរ តាមច្រកទ្វារព្រំដែនអន្តរជាតិភ្នំដិន និងច្រករបៀងផ្សេងៗមួយចំនួនទៀតនៃខ្សែរក្រវ៉ាត់ ព្រំដែនខេត្តតាកែវ យ៉ាង​ពេញទំហឹងដោយមានអាងខ្នង​បង្អែកនៅពីក្រោយចាំ​ជួយ​បិទបាំង​នូវភាពមិនប្រក្រតីរបស់លោក កែវ ផាន ប្រធានគយច្រកទ្វារអន្តរជាតិភ្នំដិនមួយនេះទើបហ៊ាន​ធ្វេី​អ្វីៗតាម​អំ​ពេីចិត្ត។
បើ​គ្មាន​កា​របេី​ក​ភ្លេីង​ខៀវ​ពី សំណាក់មេៗធំនៅខាងលើនោះទេលោក កែវ ផាន ប្រធានគយច្រកទ្វារ​ព្រំដែន​អន្តរជាតិ​ភ្នំ​ដិននិងលោក នួន សារ៉ែន ប្រធានស្នាក់ការច្រកភ្នំដិន មិន​អាច​ធ្វើ​អ្វីៗ​តាម អំពើចិត្ត​បានឡើយ ចំណែកលោកមេសាខាគយនិងរដ្ឋាករខេត្តតាកែវ រក្សា​ភាព​ស្ងៀមស្ងាត់​ បណ្ដោយអោយ លោក កែវ ផាន ប្រធានគយច្រកទ្វារអន្តរ ជាតិភ្នំដិនឡើងកាន់តំណែងថ្មីហ៊ានធ្វើអ្វីៗតាម អំពើចិត្តមិនញញើតអង្គភាពប្រឆាំងអំពើពុករលួយនោះឡើយ។​
​ប្រភពក្រុម​ឈ្មួញ​និង​អាជីវករនាំចូល​ទំនិញ​នឹងបន្លែផ្លែឈើចេញពី​ប្រទេសវៀតណាម ចូលមកប្រទេសកម្ពុជា តាម​ច្រកទ្វារ​ព្រំដែន​អន្តរជាតិ​ភ្នំ​ដិន បាន​បង្ហេីប​អោយដឹងថា បើ​ទទោះប្បីពួកគាត់នាំចូល​ទំនិញ​បង់ពន្ធ​ត្រឹមត្រូវរួចរាល់ហើយក៏ដោយចៀស​មិន​ផុត​ពី​ការបង់លុយ​លើ​តុ​ ក្រោម​តុ តាម​ការ កំណត់​របស់​មន្រ្តីគយនិងលោកលោក កែវ ផាន ប្រធានគយដឹងលោក នួន សារ៉ែន ប្រធានស្នាក់ការច្រកភ្នំដិនមិនអាចរំលងបាន។​
​បើយោងតាម​ប្រភព​ពី​មន្ត្រី​ពាក់ព័ន្ធ​នៅ​ច្រកទ្វារ​ព្រំដែន​អន្តរជាតិ​ភ្នំ​ដិន ស្រុកគីរីវង់ ខេត្តតាកែវ បានអោយដឹងថា ចាប់តាំងពីលោក កែវ ផាន ឡើងកាន់តំណែងថ្មី ជាប្រធានគយច្រកទ្វារ​ព្រំដែន​អន្តរជាតិ​ភ្នំ​ដិនមកបានប្រើ​តួនាទីនិង អំណាចខំប្រមូលលុយដើប្បីស្រង់ដើម តាមរបៀប​ពុករលួយ ដោយ​គ្មាន​ញញើត​អង្គភាពប្រឆាំងអំពើពុករលួយអ្វីទាំងអស់។​និងបើកដៃអោយក្រុម​ឈ្មួញ​ សម្រុក​ដឹកជញ្ជូន​ទំនិញ​ជាច្រើន​ប្រភេទចេញពី​ប្រទេសវៀតណាមចូល​មក​ប្រទេសកម្ពុជា តាម​ច្រកទ្វារ​ព្រំដែន​អន្តរជាតិ​ភ្នំ​ដិន និងច្រករបៀងមួយចំនួនទៀតនៃខ្សែរក្រវ៉ាត់ព្រំដែនខេត្តតាកែវ គឺជា​ប្រភព​ចំណូល​ដ៏​សំខាន់​របស់​លោកលោក កែវ ផាន ប្រធាគយច្រកទ្វារ​ព្រំដែន​អន្តរជាតិ​ភ្នំ​ដិន ដែល​មាន​ខ្នងបង្អែក​រឹងមាំ នៅពីក្រោយទេីប​គ្មានអ្នកណា​ហ៊ាន​មកប៉ះពាល់នឹង ទុក្ខឲ្យ​ក្ដោប​សេដ្ឋិកិច្ច​ម្នាក់ឯងដើម្បីស្រង់ដើមធ្វើ មានធ្វើបានយ៉ាង​សុខស្រួល។​
ទន្ទឹម​នឹង​នេះ​ឈ្មួញ​ដែល​នាំចូល​ទំនិញ​គេច​ពន្ធ ទំនិញ​បង់ពន្ធ​មិន​គ្រប់ និង​ទំនិញ​ខុសច្បាប់ ចេញពី​ប្រទេសវៀតណាម ចូលមកប្រទេសកម្ពុជា តាមច្រកទ្វារព្រំដែនអន្តរជាតិភ្នំដិន មានដូចជា៖(មាន់ ត្រី សាច់ បន្លែ ផ្លែឈើ ដូង សាវម៉ាវ…គ្រឿងកំប៉ុងភេសជ្ជៈ) ទំនិញផ្សេងៗច្រើនប្រភេទទៀត ក៏​ជា​ប្រភព​ចំណូល របស់លោកលោក កែវ ផាន ប្រធានគយដ៍មហិមា កំពុងតែ​ល្បីល្បាញ​ខាង​ប្រព្រឹត្តរបៀបអំពើពុករលួយ យ៉ាង​ពេញបន្ទុក ប្រចាំ​ច្រកទ្វារ​ព្រំដែន​អន្តរជាតិ​ភ្នំ​ដិន​ ។​
ហេតុនេះហើយទើបក្រុមអាជីវករតូចតាចរកស៊ីដឹកជញ្ជូនទំនិញបន្តិបន្ទួចចេញចូលតាមច្រកមួយនេះសូមសំណូមពរទៅដល់ឯកឧត្តម អូន ព័ន្ធមុន្នីរ័ត្ន ឧបនាយករដ្ឋមន្រ្តី រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងសេដ្ឋកិច្ចនិងហិរញ្ញវត្ថុ. ឯកឧត្តម គុណ ញឹម អគ្គនាយកនៃអគ្គនាយកដ្ឋានគយនិងរដ្ឋាករកម្ពុជា រួមនិងឯកឧត្តម វ៉ី សំណាង អភិបាល ខេត្តតាកែវ មេត្តាពិនិត្យឡើង វិញខ្លះផងជាពិសេសឯកឧត្តម ឱម យុិនទៀង ប្រធានអង្គភាពប្រឆាំងអំពើពុករលួយ គួរ​ចាត់មន្រ្តីជំនាញក្រោមឱវាទចុះស្រាវជ្រាវភាព​មិនប្រក្រតីប្រព្រឹត្តរបៀបអំពើពុករលួយរបស់លោក កែវ ផាន ប្រធានគយច្រកទ្វារអន្តរជាតិភ្នំដិន និងបក្សពួកឃុបឃិតគ្នាជាប្រព័ន្ធបើកភ្លើងខៀវអោយឈ្មួញធំៗសម្រុកដឹកជញ្ជូនទំនិញគេចពន្ធទំនិញបង់ពន្ធមិនគ្រប់និងទំនិញខុសច្បាប់ចេញពីប្រទេសវៀត ណាមចូលមកប្រទេសកម្ពុជាតាមច្រកទ្វារព្រំដែនអន្តរជាតិភ្នំដិន និងច្រករបៀងមួយចំនួនទៀតនៃខ្សែរក្រវ៉ាត់ព្រំដែនខេត្តតាកែវយ៉ាងពេញបន្ទុក៕